evo-blog evo-blog evo-blog
Blog > Komentarze do wpisu

UWAGA-OSZUKANE CZASOPISMA

Co najmniej dwa czasopisma, ukradły tożsamość czasopism które nie miały dotychczas strony internetowej. Zobaczcie link poniżej, chodzi o Archives Des Sciences, i Wulfenia. 

Skąd to wiem, przetestowałem na własnej skórze... dostałem maila od (oszukańczego) ADS,że zachęcają mnie do publikacji bo szukają nowych autorów. Jako że miałem jeden "troszkę słaby artykuł :-)" sprawdziłem ich IF, nasze punkty MNiSW i postanowiłem spróbować. Wszystko wyglądało całkiem normalnie. Po jakiś 2 tygodniach przyszła informacja że artykuł został pozytywnie zrecenzowany i mam zapłacić 500 USD :-) Cała sprawa nie "pachniała" najlepiej, dlatego zrobiłem poważny przegląd informacji o piśmie i znalazłem to co poniżej.

http://scholarlyoa.com/2012/09/05/two-print-journals-completely-hijacked-by-online-hoodlums/#more-653   

Sprawa jest bardzo poważna, ponieważ na pierwszy rzut oka trudno się zorientować w oszustwie, oba lewe czasopisma mają podane "dobry" ISsN, są wyszukiwane w wyszukiwarkach naukowych. np. tej: http://journalseek.net/cgi-bin/journalseek/journalsearch.cgi?field=issn&query=1661-464X, niektóre artykuł da się znaleźć internecie. 

Boję się, że w tych dziedzinach gdzie 20-25 pkt z listy ministerialnej traktuje się jako szczyt możliwości, ludzie nie rozumieją jak wyglądają recenzje w normalnych czasopismach, ktos mógłby się ta takie oszustwo nabrać. Dla mnie było dość oczywiste, że pisma raczej pokazują recenzje, a nie piszą tylko że były pozytywne. Co więcej informacja o opłacie była wcześniej ukryta (to potraktowałem jako "chwyt marketingowy"). Ale sądzą z listy publikacji zamieszczonych na stronie, są tacy, którzy dają się nabrać (ew. wierzą, że sprawa się nie wyda)   

Zatem dobrze by było jakby taka wiadomość rozeszła się wśród naszych rodzimych naukowców.

niedziela, 17 marca 2013, aframe

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: gall, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/03/29 17:19:32
Witam
Tez padłem ofiara strony archives of sciences.com. Czy ktoś jeszcze padł ofiarą tych oszustów? Czy ktoś zamierza podjąć jakiekolwiek kroki w tej sprawie?
-
Gość: Autor, *.static.korbank.pl
2013/03/30 02:30:41
No ja nie padłem, może niepotrzebnie straciłem czas aby sformatować bibliografię na ich modłę. Myślę że najbardziej zainteresowane powinny być jakimiś krokami oryginalne czasopisma. Niespecjalnie wiem co można zrobić oprócz nagłośnienia sprawy.
Locations of visitors to this page